Republika Srbija Општина Пећинци
Autonomna Pokrajina Vojvodina Општина Пећинци
Општина Пећинци
Четвртак, 21. Септембар 2017.

Купиник – сведок тешке, али и светле историје

Повратак

Купиник – сведок тешке, али и светле историје
Купиник – сведок тешке, али и светле историје

У оквиру 4. Међународног археолошког волонтерског кампа Купиник, Удружење грађана „Зелени поглед“ из Купинова и Млади истраживачи Србије организовали су јуче у Купинову научни скуп под називом „Купиник – 4 до 12“, са циљем да се научна јавност више заинтересује за ово заштићено добро и допринесе што бржој и бољој заштити и ревитализацији средњовековне тврђаве од изузетног значаја за националну историју.

Археолог Петар Одобашић председник удружења „Зелени поглед“ изразио је задовољство што су се позиву на научни скуп одазвали стручњаци из бројних релевантних организација и установа.

„Када је нечему крајње време каже се да је 5 до 12, ми смо скуп назвали „Купиник - 4 до 12“, чиме смо желели да нагласимо ургентност предузимања озбиљних корака на очувању овог заштићеног добра. Период од четири године, који смо себи дали да покренемо пројекат, је кратак да се сав посао приведе крају, јер ово је пројекат који ће се радити деценијама и зато је важно да се томе приступи на што бољи начин и са што више пажње како се не би направили неки пропусти. Оно што је важно то је да експропијација земљишта улази у своју завршницу захваљујући ангажовању пећиначке локалне самоуправе, међутим, ми можемо већ сада приступити радовима који подразумевају недеструктивно испитивање терена, и ускоро ћемо предузети прве кораке у том правцу. Данас смо поставили јасне циљеве и сада крећемо са реализацијом“ – истакао је Одобашић.

Јучерашњем скупу присуствовало је 26 представника бројних релевантних институција у нашој земљи – Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама, Покрајински секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине, Покрајински завод за заштиту споменика културе, Покрајински завод за заштиту природе, Регионални завод за заштиту споменика културе из Сремске Митровице, Археолошки институт из Београда, Филозофски факултет - одељење за археологију из Београда, Музеј Војводине из Новог Сада, Војни музеј из Београда, Завичајни музеј из Руме, ЈП „Војводинашуме“, Општина Пећинци, Удружење „Зелени поглед“ из Купинова и Млади истраживачи Србије.

Поздрављајући учеснике скупа, председница пећиначке Општине Дубравка Ковачевић Суботички истакла је да значај Купиника превазилази оквире Општине Пећинци, али и да задатак очувања овог бисера српске историје увелико превазилази могућности Општине Пећинци, те да је с тога помоћ шире стручне јавности драгоцена.

„Импресионирана сам што данас овде видим толико стручњака и толико представника релевантних институција, који својим знањем и утицајем могу да дају немерљив допринос. Надам се да ћете данас успешно радити и да ће ваш данашњи рад бити почетак једног великог подухвата који ће омогућити да Купиник и наредних 500 година поносно стоји као сведок тешке али и светле историје“ – рекла је прва жена пећиначке општине и нагласила да пећиначка локална самоуправа већ неколико година подржава напоре на очувању последње престонице српских деспота, међу којима је и Међународни археолошки волонтерски камп.

Научни саветник Археолошког института из Београда др Вујадин Иванишевић рекао је да је научни скуп озбиљан корак напред ка очувању наше културне баштине.

„Ми смо Купиник наследили, али смо исто тако дужни да га сачувамо и пренесемо будућим поколењима и у том смислу ја и видим овај састанак – морамо да покажемо како се штити природа, како се штити баштина и како се она унапређује. Зато смо овде, да осмислимо један научни програм, где би смо прво на бази недеструктивних метода истражвања – геофизика, георадар, геомагнет, геоелектрика снимања из ваздуха – поставили темеље, и видели у којој мери треба да откривамо ово што се сада види, а са друге стране да сачувамо оно што је откривено или што је остало откривено већ 5 векова. То је један велики посао за све нас, али се свакако може савладати, ако се будемо сви укључили на ваљан начин“ – рекао је Иванишевић.

Историјска изложба „Купиник – последња престоница српских деспота“, која је своје поставке доживела широм Србије, имала је такође за циљ да се културна јавност упозна са значајем Купиника, као и алармира. Поставка у Музеју Војводине у Новом Саду почетком маја подстакла је ову институцију да се активно укључи у очување овог важног бисера српске културно-историјске баштине.

„Нас је подстакла изложба Завичајног музеја Рума и активности Општине Пећинци, да се овај изузетни локалитет проучи, конзервира и евентуално ревитализује, онолико колико то буде било могуће. Музеј Војводине већ је предузео неке конкретне ствари, а то је договор са Српском академијом наука и уметности - одељење историјских наука, да заједно конкуришемо код Министарства за средства када приступимо археолошким и историографским истраживањима ове теме. Што се тиче историографије, битна је не само војна и политичка историја, односно деспотска времена, него и црквена историја, због светих Бранковића. Веома је добро да смо данас разменили мишљења и очигледно је да ће на овом пројекту требати да учествује више појединаца и институција како би у наредне 4 године резултати били видљиви“ -истакао је др Драго Његован, директор Музеја Војводине.

Како је истакла мр Тамара Стојановић, саветник у Покрајинском секретаријату за урбанизам и заштиту животне средине, волонтерски кампови су врло важни не само због рада волонтера, него и због промоције одређеног подручја.

„Култура и културно наслеђе не може без природних вредности и само заједно можемо да унапредимо еко-туризам. Подручје Обедске баре управо има и једно и друго, како ми волимо да кажемо – поседује дух вечности због близине Купиника, и ми смо спремни да се укључимо у пројекат око очувања ове тврђаве. Овај састанак је први корак ка томе, а само заједничким снагама можемо очекивати резултате“ – нагласила је Стојановић.

Календар

Кликните на означено поље за детаље