Republika Srbija OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
Autonomna Pokrajina Vojvodina OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
Ponedeljak, 17. Septembar 2018.

Za grumen ravnog Srema i slobodu zlatnu

Povratak

Za grumen ravnog Srema i slobodu zlatnu
Za grumen ravnog Srema i slobodu zlatnu

U znak sećanja na nevine žrtve austrougarskih okupatora u Prvom svetskom ratu, na Domu kulture u Brestaču je 15. septembra svečano otkrivena spomen-ploča meštanima koje su, 16. septembra 1914. godine, austrougraski vojnici ubili i spalili, nakon povlačenja srpske vojske iz Srema.

"Brestač je malo selo sa bogatom i dugom istorijom, koja je ponekad i bolna, o čemu svedoči i ova spomen-ploča, koja nas podseća da treba više da poštujemo svoje korene, svoju tradiciju i svoje žrtve" – rekao je u obraćanju brojnim Brestačanima i gostima predsednik Saveta Mesne zajednice Brestač Marko Sretković, koji se ujedno zahvalio Opštini Pećinci na podršci za postavljanje spomen-ploče, pećinačkom Kulturnom centru koji je upriličio prigodan kulturno-umetnički program, kao i predsedniku Inicijativnog odbora za postavljanje spomen-ploče Predragu Puziću.

Predrag Puzić, autor tri knjige o Brestaču i počasni građanin Brestača, održao je pravi mali čas istorije u kojem je podsetio kako su neprijateljski vojnici na brutalan način ubili i spalili sedamnaest brestačkih civila, samo zato što su učestvovali u svečanom dočeku srpske vojske, koja je prodrla u Srem posle poraza austrougarske vojske na Ceru. Po povratku na ovu teritoriju austrougarski soldati su počinili brojne zločine nad civilnim stanovništvom u 35 sremskih naselja, a tog 16. septembra 1914. godine, u Brestaču su zverski ubili i spalili sveštenika Teodora Momirovića, opštinskog činovnika Vasu Davidovića i meštane Branka Bugarskog, Dušana i Miloša Bogdanovića, Rajka Velimirovića, Krstu Đuričića, Georgija i Simu Zorića, Mitra Jovanovića, Maksima Jovičića, Andriju Krnjulca, Marka i Jevrema Maleševića, Živana Petrovića, Milana Romanovića i Milana Cvetkovića. Najstariji od njih imao je 65, a najmlađi samo 21 godinu.

"S ponosom i tugom ističemo ovih 17 mučenika, koji su pre jednog veka položili svoje živote. Oni su svoj dug odužili svom zavičaju, a nama ostaje da ih danas i zauvek pamtimo" – rekao je Puzić, koji je potom, zajedno sa direktorom Kulturnog centra Pećinci Jovanom Devrnjom, otkrio spomen-ploču na kojoj je uklesano: "Stradalima za grumen ravnog Srema i slobodu zlatnu. Blagoslovi, Bože, njihov trag što sjaji".

Mesni paroh Tomislav Kojić osveštao je spomen-ploču, nakon čega su na nju venac položili Predrag Puzić, Marko Sretković i Milorad Stojaković, član Inicijativnog odbora.

Svečanost su svojim nastupom upotpunili studentkinja Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu Bojana Radivojević i Folklorno društvo "Izvor Donji Tovarnik".

Kalendar

Kliknite na označeno polje za detalje