Republika Srbija OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
Autonomna Pokrajina Vojvodina OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
Četvrtak, 21. Septembar 2017.

Kupinik – svedok teške, ali i svetle istorije

Povratak

Kupinik – svedok teške, ali i svetle istorije
Kupinik – svedok teške, ali i svetle istorije

U okviru 4. Međunarodnog arheološkog volonterskog kampa Kupinik, Udruženje građana „Zeleni pogled“ iz Kupinova i Mladi istraživači Srbije organizovali su juče u Kupinovu naučni skup pod nazivom „Kupinik – 4 do 12“, sa ciljem da se naučna javnost više zainteresuje za ovo zaštićeno dobro i doprinese što bržoj i boljoj zaštiti i revitalizaciji srednjovekovne tvrđave od izuzetnog značaja za nacionalnu istoriju.

Arheolog Petar Odobašić predsednik udruženja „Zeleni pogled“ izrazio je zadovoljstvo što su se pozivu na naučni skup odazvali stručnjaci iz brojnih relevantnih organizacija i ustanova.

„Kada je nečemu krajnje vreme kaže se da je 5 do 12, mi smo skup nazvali „Kupinik - 4 do 12“, čime smo želeli da naglasimo urgentnost preduzimanja ozbiljnih koraka na očuvanju ovog zaštićenog dobra. Period od četiri godine, koji smo sebi dali da pokrenemo projekat, je kratak da se sav posao privede kraju, jer ovo je projekat koji će se raditi decenijama i zato je važno da se tome pristupi na što bolji način i sa što više pažnje kako se ne bi napravili neki propusti. Ono što je važno to je da ekspropijacija zemljišta ulazi u svoju završnicu zahvaljujući angažovanju pećinačke lokalne samouprave, međutim, mi možemo već sada pristupiti radovima koji podrazumevaju nedestruktivno ispitivanje terena, i uskoro ćemo preduzeti prve korake u tom pravcu. Danas smo postavili jasne ciljeve i sada krećemo sa realizacijom“ – istakao je Odobašić.

Jučerašnjem skupu prisustvovalo je 26 predstavnika brojnih relevantnih institucija u našoj zemlji – Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama, Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine, Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture, Pokrajinski zavod za zaštitu prirode, Regionalni zavod za zaštitu spomenika kulture iz Sremske Mitrovice, Arheološki institut iz Beograda, Filozofski fakultet - odeljenje za arheologiju iz Beograda, Muzej Vojvodine iz Novog Sada, Vojni muzej iz Beograda, Zavičajni muzej iz Rume, JP „Vojvodinašume“, Opština Pećinci, Udruženje „Zeleni pogled“ iz Kupinova i Mladi istraživači Srbije.

Pozdravljajući učesnike skupa, predsednica pećinačke Opštine Dubravka Kovačević Subotički istakla je da značaj Kupinika prevazilazi okvire Opštine Pećinci, ali i da zadatak očuvanja ovog bisera srpske istorije uveliko prevazilazi mogućnosti Opštine Pećinci, te da je s toga pomoć šire stručne javnosti dragocena.

„Impresionirana sam što danas ovde vidim toliko stručnjaka i toliko predstavnika relevantnih institucija, koji svojim znanjem i uticajem mogu da daju nemerljiv doprinos. Nadam se da ćete danas uspešno raditi i da će vaš današnji rad biti početak jednog velikog poduhvata koji će omogućiti da Kupinik i narednih 500 godina ponosno stoji kao svedok teške ali i svetle istorije“ – rekla je prva žena pećinačke opštine i naglasila da pećinačka lokalna samouprava već nekoliko godina podržava napore na očuvanju poslednje prestonice srpskih despota, među kojima je i Međunarodni arheološki volonterski kamp.

Naučni savetnik Arheološkog instituta iz Beograda dr Vujadin Ivanišević rekao je da je naučni skup ozbiljan korak napred ka očuvanju naše kulturne baštine.

„Mi smo Kupinik nasledili, ali smo isto tako dužni da ga sačuvamo i prenesemo budućim pokolenjima i u tom smislu ja i vidim ovaj sastanak – moramo da pokažemo kako se štiti priroda, kako se štiti baština i kako se ona unapređuje. Zato smo ovde, da osmislimo jedan naučni program, gde bi smo prvo na bazi nedestruktivnih metoda istražvanja – geofizika, georadar, geomagnet, geoelektrika snimanja iz vazduha – postavili temelje, i videli u kojoj meri treba da otkrivamo ovo što se sada vidi, a sa druge strane da sačuvamo ono što je otkriveno ili što je ostalo otkriveno već 5 vekova. To je jedan veliki posao za sve nas, ali se svakako može savladati, ako se budemo svi uključili na valjan način“ – rekao je Ivanišević.

Istorijska izložba „Kupinik – poslednja prestonica srpskih despota“, koja je svoje postavke doživela širom Srbije, imala je takođe za cilj da se kulturna javnost upozna sa značajem Kupinika, kao i alarmira. Postavka u Muzeju Vojvodine u Novom Sadu početkom maja podstakla je ovu instituciju da se aktivno uključi u očuvanje ovog važnog bisera srpske kulturno-istorijske baštine.

„Nas je podstakla izložba Zavičajnog muzeja Ruma i aktivnosti Opštine Pećinci, da se ovaj izuzetni lokalitet prouči, konzervira i eventualno revitalizuje, onoliko koliko to bude bilo moguće. Muzej Vojvodine već je preduzeo neke konkretne stvari, a to je dogovor sa Srpskom akademijom nauka i umetnosti - odeljenje istorijskih nauka, da zajedno konkurišemo kod Ministarstva za sredstva kada pristupimo arheološkim i istoriografskim istraživanjima ove teme. Što se tiče istoriografije, bitna je ne samo vojna i politička istorija, odnosno despotska vremena, nego i crkvena istorija, zbog svetih Brankovića. Veoma je dobro da smo danas razmenili mišljenja i očigledno je da će na ovom projektu trebati da učestvuje više pojedinaca i institucija kako bi u naredne 4 godine rezultati bili vidljivi“ -istakao je dr Drago Njegovan, direktor Muzeja Vojvodine.

Kako je istakla mr Tamara Stojanović, savetnik u Pokrajinskom sekretarijatu za urbanizam i zaštitu životne sredine, volonterski kampovi su vrlo važni ne samo zbog rada volontera, nego i zbog promocije određenog područja.

„Kultura i kulturno nasleđe ne može bez prirodnih vrednosti i samo zajedno možemo da unapredimo eko-turizam. Područje Obedske bare upravo ima i jedno i drugo, kako mi volimo da kažemo – poseduje duh večnosti zbog blizine Kupinika, i mi smo spremni da se uključimo u projekat oko očuvanja ove tvrđave. Ovaj sastanak je prvi korak ka tome, a samo zajedničkim snagama možemo očekivati rezultate“ – naglasila je Stojanović.

Kalendar

Kliknite na označeno polje za detalje